Protetyka

W naszym gabinecie prowadzimy nowoczesne leczenie protetyczne, odtwarzające brakujące zęby i prawidłowe normy zgryzowe, korygujące nieładny kształt i kolor zębów, oraz przywracające prawidłowe funkcje żucia. Kładziemy szczególny nacisk na przywrócenie walorów estetycznych oraz na poprawienie wyglądu twarzy.

Korony i mosty porcelanowe wykonywane w naszym gabinecie, pozwalają na uzyskanie efektu naturalnych, białych zębów, a poprzez to odmłodzenie twarzy.

W naszym gabinecie wykonujemy:

 • korony pełnoceramiczne,
 • korony porcelanowe na podbudowie z cyrkonu,
 • korony i mosty porcelanowe na podbudowie z cyrkonu, złota lub stali bezniklowej,
 • korony i mosty akrylowe, jako uzupełnienie tymczasowe,
 • wkłady (inlay) i nakłady (onlay) kompozytowe i porcelanowe jako alternatywne dla dużych wypełnień,
 • licówki ceramiczne,
 • korony kompozytowe i porcelanowe na implantach,
 • protezy szkieletowe na zatrzaskach, zasuwach i teleskopach,
 • protezy na implantach,
 • protezy akrylowe częściowe i całkowite,
 • protezy acetalowe i winylowe.

Korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Akryl i kompozyty stosuje się do wykonania koron tymczasowych. Docelowe korony mogą być wykonane z metalu, z porcelany na podbudowie metalowej lub mogą być pełnoceramiczne.

PORCELANOWE NA PODBUDOWIE METALU I CERKONU

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej (ze stali lub złota) - dzięki połączeniu porcelany która odznacza się wysoką estetyką i metalu odpowiadającego za trwałość i wytrzymałość, korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami we współczesnej protetyce. Jako rdzeń koron porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy stali o specjalnym, bezpiecznym dla organizmu składzie. U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które wykorzystywane są również w celu uzyskania wyższej estetyki prac. Korony porcelanowe na metalu mogą być wykonywane na całej długości łuku zębowego, ale aby uzyskać najlepszą estetykę w przednim odcinku proponuje się korony pełnoceramiczne.

PEŁNOCERAMICZNE

Korony pełnoceramicznym wyróżniają się najlepszą estetyką, a dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu wytrzymałością mechaniczną i trwałością nie ustępują koronom na podbudowie stalowej. Można je stosować zarówno w przednim jak i bocznym odcinku łuku zębowego.

MOSTY

Wykonanie mostu protetycznego przebiega podobnie do wykonania pojedynczych koron protetycznych. Lekarz stomatolog po stwierdzeniu braków międzyzębowych, z pomocą zdjęć RTG ocenia jakość zębów filarowych pod kątem wytrzymałości na zwiększone siły, które będą działały na nie po wykonaniu mostu protetycznego. Jeśli ząb filarowy jest bardzo zniszczony lub jest po leczeniu kanałowym, może wymagać wykonania wkładu koronowo-korzeniowego. Na tym etapie lekarz stomatolog ustala z pacjentem rodzaj wykonywanego mostu czyli rodzaj koron, z których będzie się składał most protetyczny. Podczas drugiej wizyty, zęby filarowe są szlifowane pod korony protetyczne. Szlifowanie polega na zmniejszeniu zęba we wszystkich trzech wymiarach przestrzennych, tak aby zrobić miejsce na przyszłą koronę protetyczną. Szlifowanie zębów odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne. Po oszlifowaniu wszystkich zębów filarowych, pobierany jest wycisk protetyczny. Pobiera się nie tylko wycisk szczęki, w której planowany jest most protetyczny, ale również szczęki przeciwstawnej, tak aby wykonany most protetyczny był dopasowany do zębów przeciwstawnych. Oszlifowany ząb lekarz dentysta zabezpiecza uzupełnieniem tymczasowym. Kolejnym etapem jest dobranie koloru koron w wykonywanym moście protetycznym. Stomatolog proponuje najlepsze według niego odcienie, natomiast ostateczną decyzję podejmuje pacjent. W czasie trzeciej wizyty wykonywana jest przymiarka podbudowy mostu. Podbudowa stanowi rdzeń mostu, na który następnie jest napalana porcelana. Może być wykonana ze stali, złota lub tlenku cyrkonu. W przypadku rozległych mostów przymierza się samą podbudowę przed napaleniem porcelany, aby już na tym etapie wykluczyć ewentualne niedokładności. Przy wykonywaniu niewielkich mostów oraz pojedynczych koron najczęściej pomija się ten etap. Ostatnia wizyta to przymiarka i cementowanie gotowego mostu protetycznego. Dentysta przymierza most protetyczny i sprawdza, czy jest prawidłowo dopasowany, z kolei pacjent ocenia komfort użytkowania uzupełnienia oraz estetykę, następnie most jest cementowany na stałe.

WKŁADY KORONOWE

ONLAY I INLAY - wypełnienia z porcelany lub kompozytu wykonywane w laboratorium dentystycznym. Wkłady stanowią uzupełnienia samodzielne i zastępują tradycyjne wypełnienia "plomby". Są szczególnie polecane do zębów bocznych ze względu na dużą wytrzymałość. Wykonuje się je najczęściej na zęby trzonowe lub przedtrzonowe. Współczesne wkłady koronowe najczęściej wykonywane są z porcelany lub kompozytu. Najczęstszym wskazaniem do wykonania wkładów koronowych jest odbudowa miejsc stycznych z zębem sąsiednim - szczególnie jeśli próchnica zniszczyła tkanki zęba głęboko. Zastosowanie w takim przypadku (plomby) nie daje zadowalających rezultatów. Wkłady również są stosowane jeśli korona zęba jest znacznie zniszczona. Wkłady które odbudowują całą powierzchnię żującą zębów bocznych zwane są nakładami.

LICÓWKI PORCELANOWE

Licówka porcelanowa jest cienką płytka porcelanową, którą przykleja się na zęby przednie w celu poprawy ich kształtu i estetyki. Możliwa jest przez to zmiana kolorystyki zęba na którym osadzona jest licówka porcelanowa. W niektórych przypadkach zastępuje ona konieczność wykonania korony przez co ogranicza się w znacznym stopniu szlifowanie zębów. Dzięki licówkom ceramicznym można pozbyć się nieestetycznych szpar między zębami, przebarwień czy innych zniekształceń w budowie przednich zębów (odłamanie brzegów siecznych, starte brzegi sieczne, erozje, nieestetyczne wypełnienia - plomby). Nie można zastosować licówek jeśli żeby są zbyt krótkie, nastąpiło znaczne zniszczenie szkliwa oraz wtedy kiedy pacjenci zaciskają i zgrzytają zębami, ponieważ może do doprowadzić do uszkodzenia osadzonych licówek.