Stomatologia

Profilaktyka chorób przyzębia

Czynnikami składającymi się na choroby przyzębia, są stany zapalne dziąseł, destrukcja włókien kolagenowych oraz niszczenie kości zębodołowej. Przyczyną chorób może być niedostateczna lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz brak prawidłowej opieki dentystycznej. Płytka bakteryjna, jeśli nie jest usuwana, przekształca się w kamień nazębny, co w prowadzi do licznych chorób dziąseł i przyzębia.

Lekceważenie objawów jest bardzo niebezpieczne, ponieważ stany zapalne tkanek miękkich mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty zęba. Dolegliwości związane z chorobami przyzębia dotykają tak dorosłych, jak dzieci i młodzież. Leczenie jest kosztowne i długotrwałe, dlatego szczególną wagę należy poświęcić skutecznej profilaktyce. Dokładne i regularne mycie zębów i używanie nici dentystycznych, znacząco obniżą ryzyko zachorowania. W zachowaniu zdrowia niezbędne są także systematyczne wizyty u stomatologa i poddawanie się zabiegom usuwania kamienia nazębnego.

Nie można również zapominać o zdrowym trybie życia. Ograniczenie lub całkowita rezygnacja z używek (alkohol, papierosy, kawa), unikanie nadmiernego spożycia węglowodanów, dieta bogata w warzywa i owoce oraz aktywność fizyczna z pewnością pozwolą zwiększyć odporność organizmu na choroby. Koniecznie trzeba pamiętać, że profilaktyka nie tylko pozwala ograniczyć ryzyko zachorowania, ale także nawrotu choroby.

SKALING

Skaling polega na usuwaniu złogów przy użyciu wibracji ultradźwiękowych końcówki aparatu oraz przy wykorzystaniu zjawiska kawitacji wody wzbudzonej energią ultradźwiękową. Ultradźwięki, uderzające wraz z wodą w cząsteczki złogów kamienia, powodują ich pękanie, a w konsekwencji oderwanie od trzonu zęba. Zabieg ten jest bezpieczny i, co ważne, bezbolesny.

PIASKOWANIE OSADU NAZĘBNEGO

Piaskowanie zębów jest zabiegiem wykonywanym w gabinecie stomatologicznym za pomocą urządzenia nazywanego piaskarką, którego celem jest usuwanie osadów oraz przebarwień. Zabieg ten wpływa wyraźnie na zdrowie i estetykę uzębienia. Piaskowanie jest bezbolesne i polecane, jako zabieg przygotowawczy przed wybielaniem zębów oraz jako uzupełnienie innych metod usuwania kamienia nazębnego.

LECZENIE NADWRAŻLIWOŚCI ZĘBÓW

Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyka pacjentów wszystkich grup wiekowych, a skala dolegliwości jest bardzo zróżnicowania. Najczęściej bóle pojawiają się w czasie posiłków składających się ze słodkich, zimnych lub kwaśnych produktów spożywczych, podczas szczotkowania zębów, a w niektórych przypadkach nawet podczas oddychania, przy kontakcie z chłodnym powietrzem. Nadwrażliwość może być problemem dotykającym pojedynczych zębów, lub też całych łuków zębowych. Problem ten może towarzyszyć ubytkom próchnicowym, często pojawia się także wskutek nieprawidłowej budowy zębów, tzw. recesji przyzębia, albo w sytuacjach, gdy szkliwo i zębina są osłabione (na osłabienie wpływa m.in. używanie ścierających - wybielających past do zębów).

Do przyczyn nadwrażliwości zębów zalicza się: mikrouszkodzenia (urazy zębów), zgrzytanie zębami (tzw. bruksizm), przesadne szczotkowanie, szczotkowanie nazbyt twardą szczoteczką lub przy użyciu pasty o cechach silnie ścierających, paradontoza lub inne choroby dziąseł, palenie papierosów, dieta bogata w produkty szybko trawiące szkliwo (coca-cola, owoce cytrusowe), jak również przebyte zabiegi dentystyczne (skaling, piaskowanie, wybielanie zębów).

Skuteczne przeciwdziałanie schorzeniu należy rozpocząć od profilaktyki. Najlepszym, najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest regularne mycie zębów przy użyciu średnio twardej szczoteczki, a także używanie prawidłowej techniki szczotkowania. Istotny jest także dobór odpowiedniej pasty do zębów. Należy pamiętać, iż nie zaleca się mycia zębów bezpośrednio (ok. 1 godziny) od momentu spożycia napojów gazowanych i owoców cytrusowych, albowiem zęby pozbawione są wtedy warstwy ochronnej i szczotkowanie łatwo może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Najczęstszymi metodami leczenia stomatologicznego tego schorzenia są: stymulacja mineralizacji (używanie preparatów do płukania jamy ustnej, nakładki żelowe), fluoryzacja (pokrywanie zębów preparatami zawierającymi fluor), wypełnienia kompozytowe, impregnacja (pokrywanie zębów preparatami niwelującymi nadmierną wrażliwość) lub też, w przypadku odsłoniętych korzeni zębów, zabiegi chirurgiczne, np. przeszczep dziąsła.