Stomatologia

Stomatologia estetyczna

WYBIELANIE ZĘBÓW

Ładny i zdrowy uśmiech gwarantuje dobre samopoczucie i pewność siebie. Istnieje wiele metod wybielania zębów. Podstawą jest oczywiście regularna i poprawna higiena jamy ustnej, a spośród tych, stosowanych w gabinetach stomatologicznych można wyróżnić:

SYSTEM BEYOND - jednorazowy zabieg polegający na nałożeniu specjalistycznego żelu wybielającego na powierzchnię zębów, a następnie aktywowaniu go przez światło akceleratora, które zwiększa szybkość przechodzenia żelu wybielającego przez szkliwo do zębiny. Efektem wybielania są białe, lśniące zęby pacjenta. Zabieg trwa ok. 45 minut, jednak może się nieco wydłużyć. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna. Trwałość zabiegu zależy w największym stopniu od diety pacjenta, najczęściej efekt pozostaje widoczny średnio przez 2 lata.

NAKŁADKOWE - na początku wykonywany jest wycisk, na podstawie którego laboratorium przygotowuje nakładki. W gabinecie stomatologicznym nakładki są dopasowywane i pacjent otrzymuje żele wybielające. Czas stosowania - od 8 do 12 nocy. Różnica w jasności zębów widoczna jest już po dwóch - trzech powtórzeniach.

WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH - polega na aplikacji do wnętrza zęba odpowiedniego preparatu w celu przywrócenia mu koloru zębów sąsiednich. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu stomatolodzy zachowują środki zapobiegawcze. Przed aplikacją do komory zęba środków chemicznych, stomatolog zaleca wykonanie zdjęcia RTG, żeby sprawdzić czy leczenie kanałowe było prawidłowo zakończone. Ponadto, dno komory oraz okolica przyszyjkowa są zabezpieczane warstwą cementu szkło-jonomerowego. Materiał ten zabezpiecza część korzeniową zęba przed przenikaniem do niego środków utleniających.

LICÓWKI KOMPOZYTOWE

Licówki kompozytowe stosuje się w celu korekty kształtu i koloru zębów. Są wykonywane z wysokoestetycznego materiału kompozytowego podczas jednej wizyty.

ZAMYKANIE DIASTEMY

Wskazaniem do zamknięcia diastemy (szczeliny lub szpara, zwłaszcza w odniesieniu do górnych siekaczy) są względy estetyczne, a zabieg zamknięcia można przeprowadzić zachowawczo (przy użyciu kompozytu) i protetycznie (przez wykonanie licówek porcelanowych).

ZAMYKANIE SZPAR MIĘDZYZĘBOWYCH

Zamykanie szpar międzyzębowych jest zabiegiem mającym na celu poprawę estetyki jamy ustnej, podczas którego nakładem nowoczesnych i sprawdzonych już środków znacząco polepsza się wygląd uzębienia, a tym samym samopoczucie pacjenta.